A bodico.hu webshop külön oldala,
ahol egészséggel, szépséggel kapcsolatos cikkek, tanácsok, praktikák, ételreceptek, képek, videók, versek, idézetek, gondolatok találhatóak.

Mitől fáj? Hogyan kezeld?



Az izmokból sok száz van, és szinte bármelyik tud fájni. Mozgás után, vagy a rossz testtartástól, esetleg az influenza tüneteként.



Az izomfájdalmak többfélék lehetnek: jelentkezhetnek jól körülhatárolható vagy diffúz formában, akár a zsigeri, akár a sima- vagy harántcsíkolt izmokban. Az okok sokféle helyen kereshetőek: sportsérülés, születési rendellenesség, lelki okok vagy akár súlyos fertőzések állhatnak a fájdalmak mögött.


Ártalmatlan, de annál kellemetlenebb
A legismertebb izomfájdalom a megerőltető mozgás után jelentkező izomláz, melynek oka a relatív oxigénhiány miatt keletkező tejsav, illetve az ilyenkor keletkező mikroszakadások. Ez a jelenség néhány napon belül magától megszűnik, enyhíteni recept nélkül kapható sportkrémekkel, fájdalomcsillapító tapaszokkal, masszázzsal, szaunával és hideg-meleg váltott zuhannyal lehet, majd a sporthoz való fokozatos visszatéréssel.

Kínzó, erős fájdalmak
Amennyiben valamilyen reflexes folyamat révén az izom állandóan összehúzódásra kap utasítást az idegrendszertől, nagyon erős fájdalmat tapasztalunk (jó példa erre a lumbágó), és emiatt nemcsak nehezítetté válik a mozgás, de nagyon fájdalmas is lesz. 

Az izomgyulladás (myositis) egy másik eset, amikor diffúz fájdalomról beszélhetünk: ez általában egy alapbetegség következménye, például valamilyen fertőzésé vagy allergiáé, de hasonló kellemetlen fájdalom lép fel különböző sérülések során is, akárcsak a fokozott stresszállapot, mozgásszegény életmód, a tartósan rossz testtartás következtében.

Az izomfájdalom másik lehetséges formája az izomgörcs, leggyakrabban a lábikrában vagy a combban. Az izomgörcs csak rövid ideig áll fenn, és izomfeszülés jelentkezik, méghozzá túlterhelés, elégtelen vérkeringés, esetleg ásványianyag-hiány miatt. Ami ilyenkor segít, az a nyújtás és az izomlazító krémek.

Megelőzhető
Az izomfájdalmak megelőzése egyrészt az edzett izomzat kialakításával kezdődik, másrészt pedig azzal, hogy életmódunkkal igyekszünk elkerülni, hogy a megkeményedett izomkötegek hátráltassanak minket a mindennapokban. A mozgás kiváló prevenciós eszköz, az edzettségen túl a napi stresszt is segít levezetni, különösen az izommunkát is igénybe vevő relaxációs gyakorlatok (pl. jóga). A helyes testtartás, az ergonomikus munkakörnyezet, a hosszas ülőmunka időnkénti megszakítása is segíthet messze elkerülni a reumatológust.Szöveg1rész




 

Az enyhébb sérülések és a túlerőltetés miatti izomfájdalmat otthon, orvosi segítség nélkül is kezelhetjük. Ha azonban a fájdalom 3 napnál tovább fennáll, mindenképpen forduljunk szakemberhez.


Az otthoni kezelés alapja a PRICE-formula, amely valójában egyszerű elsősegélynyújtás, de az egyéb módszerek az almaecetes fürdőtől elkezdve az akupunktúráig terjednek.
Ezek a következőek:
  • Protection - védelem: Védjük meg az izmot a további sérüléstől!
  • Rest - pihentetés: Ne végezzünk olyan mozdulatokat, amelyek fájnak!
  • Ice - jegelés: Tegyünk konyharuhába tekert jégakkut vagy fagyasztott zöldséget a sérült testrészre, és jegeljük 20 percen keresztül minden ébren töltött órában. A hidegnek ugyanis fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatása van.
  • Compress - szorítókötés: Fáslizzuk be a sérült testrészt. (Ügyeljünk arra, hogy a kötés ne legyen túl szoros.)
  • Elevate - felpolcolás: Emeljük a sérült testrészt szívének szintje fölé, ha lehetséges, legalább 24 órán keresztül.
Ajánld ismerőseidnek! 

Egyéb otthoni módszerek


A megfelelő nyirokkeringés felgyorsítja az izomfájdalom elmúlását. A nyirokkeringést segítik a zöld leveles zöldségek, a zöld tea és a napi minimum két liter folyadék elfogyasztása.A gyógynövények nemcsak borogatás formájában, hanem belsőleg is jó hatást gyakorolnak az izomfájdalmakra: a bodzavirágból készült gyógytea például kiváló reuma- és gyulladáscsökkentő.

A gyógyszertárakban számos izomlazító kenőcsöt vásárolhatunk, amelyek esetenként hűsítenek is. Dörzsöld be vele jól a fájó pontot, a gyógyhatás növelése céljából párakötést is tehetsz a krémes felületre.

Az almaecet nagyon sok mindenre jó, többek között az izomfájdalomra is. Keverj két pohár almaecetet a fürdővízbe: ez nemcsak csökkenti a fájdalmunkat, hanem segít az ellazulásban is. Ha nincs otthon almaecet, próbálkozhatsz pár csepp borsmentaolajjal is.

Nemcsak a hideg, hanem a meleg is csillapíthatja az izomfájdalmat. Tölts meg egy zoknit rizzsel vagy babbal, kösd be a nyílását, melegítsd meg mikrohullámú sütőben. Miután ellenőrizted, nem lett-e túl meleg, tedd a sérült testrészre, és élvezd a hatást.
Az akupunktúrában nem mindenki hisz, de egy próbát akár ez is megér, és ártani biztosan nem árt. Ha fájdalmaink enyhülnek fontos, hogy az izmot elkezdjük mozgatni, nyújtani a regenerálódás érdekében. Ebben segíthet például a jóga vagy pár egyszerű nyújtógyakorlat.

Forrás: HáziPatika